Indiana Donor Network Ft Wayne 5K

Age Group Results

August 26, 2017


eRunner Timing and Results eRunner Timing and Results


Men: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99
Women: Top Finishers 0- 0 1-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60-99

5K

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaitlyn Henricks Bryan OH 376 23 5 21:10.2 6:50/M
Top

No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kris Miller 421 78 51:40.7 16:40/M
2 Staci Wall 492 88 53:54.1 17:23/M
3 Kenedy Smith 466 118 57:50.6 18:39/M
4 Deborah Bates 312 169 1:05:54.8 21:15/M
5 Nina Griggs 368 181 1:07:36.8 21:48/M
6 Karen Schounce 444 185 1:18:34.2 25:21/M
Top

Female 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Yohanna Moeller Noblesville IN 535 17 24 29:41.0 9:35/M
2 Sarah Alexander 303 19 52 41:40.2 13:26/M
3 Shaelynne Luckett Fort Wayne IN 412 9 67 45:18.6 14:37/M
4 Madison Smith 469 14 108 56:07.4 18:06/M
5 Courtney Crossley Ligonier IN 351 18 117 57:37.4 18:35/M
6 Tiffani Shorter 462 19 124 59:17.6 19:07/M
Top

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristine Steele 476 28 28 31:12.9 10:04/M
2 Candice Whitmer 502 28 29 31:22.6 10:07/M
3 Katie Surma 483 27 64 45:14.4 14:35/M
4 Alyx Wert 495 20 66 45:16.6 14:36/M
5 Kourtney Roberts Huntington IN 439 25 70 46:06.8 14:52/M
6 Erika Starling Indianapolis IN 528 29 72 46:17.4 14:56/M
7 Allison Musselman Fishers IN 428 24 87 53:44.5 17:20/M
8 Emily Kreager Fort Wayne IN 401 29 100 54:46.8 17:40/M
9 Jamie Shorter 461 23 115 57:36.2 18:35/M
10 Andrea Sanson Star City IN 516 26 126 59:18.5 19:08/M
11 Ashley Simon 537 25 143 1:01:05.4 19:42/M
12 Toni Winslow Fort Wayne IN 545 24 144 1:01:05.5 19:42/M
13 Mallory Moon Kokomo IN 533 24 150 1:01:33.1 19:51/M
14 Brandi Shorter 459 29 161 1:03:15.7 20:24/M
15 Dana Young 518 27 163 1:03:32.9 20:30/M
16 Sierra Oliveira 431 29 164 1:03:33.4 20:30/M
17 Lachelle Morris 425 29 167 1:04:42.1 20:52/M
18 Christina Surine 480 28 172 1:05:55.5 21:16/M
19 Amanda Sherer Fort Wayne IN 521 25 174 1:05:56.0 21:16/M
Top

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Stephanie Carcione Leo IN 335 39 26 30:05.5 9:42/M
2 Andria Jones Wabash IN 384 30 30 32:10.7 10:23/M
3 Cheryl Abbring 301 36 32 32:42.4 10:33/M
4 Melissa Bullerman 333 32 35 33:38.3 10:51/M
5 Amanda Segraves 452 37 41 35:06.8 11:19/M
6 Teresa Knox Leesburg IN 399 32 42 36:45.0 11:51/M
7 Krista Shields 457 39 44 38:06.4 12:17/M
8 Jennifer Jackson Leo IN 530 35 50 39:23.1 12:42/M
9 April Smith 463 36 57 43:31.1 14:02/M
10 Jennifer Goodwin 366 39 60 44:52.8 14:28/M
11 Christi Hoffa 377 36 63 45:12.4 14:35/M
12 Katy Shively Fort Wayne IN 458 30 74 47:41.4 15:23/M
13 Janessey Kline Kendallville IN 395 32 79 51:40.9 16:40/M
14 April Clute 344 39 82 52:36.4 16:58/M
15 Trisha Mitchell Fort WAyne IN 424 37 94 54:02.0 17:26/M
16 Ashleigh Hellis 373 35 104 55:46.1 17:59/M
17 Alana Wheeler 496 36 112 56:50.8 18:20/M
18 Ann Carpenter 338 37 120 59:14.5 19:06/M
19 Jessica Quarles Fort Wayne IN 434 37 121 59:14.5 19:06/M
20 Emily Campbell 334 30 127 59:20.3 19:08/M
21 Allyson Schreiber New Haven IN 445 35 135 1:00:13.3 19:25/M
22 Elizabeth Houser Fort Wayne IN 380 30 139 1:00:25.6 19:29/M
23 Shaundra Jones Syracuse IN 386 30 140 1:00:25.7 19:29/M
24 Melissa Winebrenner 505 30 149 1:01:32.7 19:51/M
25 Amanda Gerlach 363 32 159 1:03:15.3 20:24/M
26 Beth Kolish 400 32 162 1:03:16.0 20:25/M
27 Kimberly Clark 342 34 178 1:07:11.1 21:40/M
28 Keri Majdecki 415 30 182 1:07:40.7 21:50/M
29 Krista Hardebeck Dayton IN 370 30 183 1:07:51.2 21:53/M
Top

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jama Fry Roanoke IN 536 45 10 23:34.7 7:36/M
2 Wendy VanStone Fort Wayne IN 510 46 22 28:57.9 9:20/M
3 Jodie Coffman Roann IN 346 42 27 30:09.9 9:44/M
4 Lisa Armstrong 306 48 31 32:39.8 10:32/M
5 Connie Bealer Fort Wayne IN 313 47 34 33:27.5 10:47/M
6 Davonna Gynn Fort Wayne IN 517 45 37 34:00.9 10:58/M
7 CaSandra Arthur 307 43 38 34:23.9 11:05/M
8 Sabrina Lytle 413 49 47 39:19.9 12:41/M
9 jennifer mccomb Yoder IN 416 48 62 44:55.8 14:29/M
10 AMANDA BODRIE Columbia City IN 320 46 73 46:51.6 15:07/M
11 Jessica Whitfield Larwill IN 500 41 95 54:02.3 17:26/M
12 Melissa Green Kendallville IN 367 42 96 54:06.9 17:27/M
13 Stephanie Carothers 337 47 103 55:42.4 17:58/M
14 Karen Simpson Muncie IN 526 43 105 55:54.7 18:02/M
15 Debbie Kennedy 392 49 130 59:28.5 19:11/M
16 Cathy Dedmon Kokomo IN 531 47 131 59:54.8 19:19/M
17 Ellie Frauhiger Fort Wayne IN 362 47 138 1:00:19.6 19:27/M
18 Lisa Edwards 354 44 151 1:01:33.3 19:51/M
19 Kristy Myers 430 48 152 1:02:06.0 20:02/M
20 Brandi Windmiller 503 42 154 1:02:13.9 20:04/M
21 Marsha Morris Kokomo IN 532 41 156 1:03:06.6 20:21/M
22 Dawn Jackson Huntington IN 383 47 158 1:03:06.9 20:21/M
23 Samantha Davis 353 41 160 1:03:15.6 20:24/M
Top

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lynn Kaplansky Fort Wayne IN 515 58 12 25:12.7 8:08/M
2 Laurie Whisler Fort Wayne IN 524 52 14 25:17.3 8:09/M
3 Colleen Incremona Fort Wayne IN 382 56 16 26:04.8 8:25/M
4 Bonnie Baer Fort Wayne IN 309 54 33 32:42.4 10:33/M
5 Laura Smith Fort Wayne IN 468 56 39 35:02.8 11:18/M
6 Deb Fleck Harlan IN 358 56 49 39:22.8 12:42/M
7 Kathy Cross 349 53 59 44:02.9 14:12/M
8 Susan Lawrence 404 52 76 50:35.0 16:19/M
9 Marta Desimone Fort Wayne IN 520 57 84 52:42.5 17:00/M
10 Janet Rhodes Fort Wayne IN 437 56 91 53:59.5 17:25/M
11 LouAnn Stone 478 56 107 56:06.8 18:06/M
12 Janice Sherman 455 55 110 56:17.7 18:09/M
13 Kathy Senesac 454 59 122 59:15.3 19:07/M
14 Kathy Foltz Fort Wayne IN 359 59 123 59:15.4 19:07/M
15 Amy Bailey 310 52 125 59:17.7 19:07/M
16 Joyce Schreiber 448 55 137 1:00:13.5 19:25/M
17 Sabrina Dodson Muncie IN 511 55 141 1:00:38.6 19:34/M
18 Julie Braun Fort Wayne IN 321 59 147 1:01:27.9 19:49/M
19 Teresa Baker Huntington IN 311 58 153 1:02:13.0 20:04/M
20 Celinda Briney 325 57 168 1:05:28.1 21:07/M
21 Mary Sherer Fort Wayne IN 522 58 175 1:05:56.1 21:16/M
22 Margaret Adams Leesburg IN 302 59 176 1:06:53.6 21:35/M
Top

Female 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Malissa Cockman Fort Wayne IN 345 62 21 28:33.0 9:13/M
2 Nancy Lopshire 408 71 80 51:48.7 16:43/M
3 Christa Kerschner 393 63 81 52:36.3 16:58/M
4 Jamie Mellinger 419 61 85 53:29.9 17:15/M
5 Suzanne Bryant North Webster IN 327 60 93 54:01.6 17:25/M
6 Tina Bherns 319 61 111 56:23.0 18:11/M
7 Joann Nixon Fort Wayne IN 544 70 113 57:21.6 18:30/M
8 Debbie Paholski 432 63 133 1:00:03.0 19:22/M
9 Laura Saxman 441 63 148 1:01:27.9 19:49/M
10 Marcia Surine 481 62 173 1:05:55.6 21:16/M
11 Janet Runyon 440 62 177 1:06:54.2 21:35/M
12 Debie Switalski 486 60 179 1:07:24.7 21:45/M
13 Denise Austin 308 60 180 1:07:26.0 21:45/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brian Shepherd Ligonier IN 507 48 1 18:45.5 6:03/M
Top

No Age Provided

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Matt Lawrence 403 17 27:01.8 8:43/M
2 Dan Thurber 488 23 29:32.0 9:32/M
3 Aidan Goodwin 365 61 44:54.0 14:29/M
4 Chris Felger 355 75 50:34.8 16:19/M
5 Sam Rhodes 438 90 53:59.4 17:25/M
6 Tristan Whitfield 501 92 54:01.4 17:25/M
7 Ethan Hoffa 378 114 57:36.0 18:35/M
8 Mitch Brown 326 129 59:27.2 19:11/M
9 Patrick Surine 482 170 1:05:55.3 21:16/M
10 Kyle Sherer Fort Wayne IN 523 0 171 1:05:55.4 21:16/M
Top

Male 19 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Teddy McComb Yoder IN 417 13 19 27:48.9 8:58/M
2 Tommy McComb Yoder IN 418 11 25 29:51.2 9:38/M
3 Haydenn Mitchell Fort WAyne IN 422 8 54 41:53.9 13:31/M
4 Breckin Luckett Fort Wayne IN 410 6 68 45:20.6 14:37/M
5 Jeffrey Schreiber New Haven IN 447 12 99 54:46.7 17:40/M
6 Jacob Musselman Greendale IN 429 17 116 57:37.1 18:35/M
7 Brayden Schreiber New Haven IN 446 9 136 1:00:13.5 19:25/M
Top

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Lakanen 402 21 2 20:10.0 6:30/M
2 Matt Braun New Haven IN 323 29 4 21:02.6 6:47/M
3 Zach McLean Noblesville IN 508 27 53 41:50.7 13:30/M
4 Derik Starling 474 26 71 46:17.3 14:56/M
5 Cameron Miller 420 24 98 54:46.6 17:40/M
6 Josh Weaver 494 27 128 59:21.4 19:09/M
Top

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dwayne Jones Wabash IN 385 30 3 20:20.0 6:34/M
2 Nick Stetzel 546 32 8 22:51.0 7:22/M
3 Zachariah Harding 372 37 11 24:59.8 8:04/M
4 Laine Bullerman 332 32 36 33:38.3 10:51/M
5 Donny Segraves 453 38 46 39:10.7 12:38/M
6 Joshua Mitchell 423 39 55 41:55.1 13:31/M
7 Jeremy Beckner 315 37 65 45:15.6 14:36/M
8 Kyle Allman Fishers IN 304 31 77 50:57.0 16:26/M
9 Chad Kline 394 38 86 53:44.4 17:20/M
10 Kirk Winebrenner 504 31 97 54:44.9 17:39/M
11 Stash Hellis 374 39 101 55:27.3 17:53/M
12 nik carothers 336 38 102 55:42.3 17:58/M
13 Chris Carpenter 339 33 119 59:14.2 19:06/M
14 David Smith 465 35 134 1:00:11.9 19:25/M
15 Nathan Hardebeck Dayton IN 371 31 184 1:07:51.7 21:53/M
Top

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paul Reynolds 436 47 6 22:17.4 7:11/M
2 Brandon Rentfrow Huntertown IN 509 41 7 22:40.5 7:19/M
3 Michael Coffman 347 45 9 23:28.4 7:34/M
4 Josh Wallace Larwill IN 493 40 15 25:49.6 8:20/M
5 Timothy Geham Fort Wayne IN 529 47 20 28:07.5 9:04/M
6 Andy Knox Leesburg IN 398 45 43 36:45.4 11:51/M
7 Todd Reighter Auburn IN 435 49 45 39:06.8 12:37/M
8 Josh Wheeler 497 42 51 40:04.1 12:55/M
9 Trent Cross 350 49 58 44:02.8 14:12/M
10 Andrew Luckett Fort Wayne IN 409 41 69 45:22.3 14:38/M
Top

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Desimone Fort Wayne IN 519 59 13 25:13.1 8:08/M
2 Dennis Felger Churubusco IN 356 50 18 27:01.9 8:43/M
3 Rodney Schmidt 443 56 40 35:02.8 11:18/M
4 Mac Routen Fort Wayne IN 513 58 48 39:20.0 12:41/M
5 Dennis Lechlitner Syracuse IN 406 58 56 42:05.0 13:35/M
6 Bryan Kaplansky Fort Wayne IN 514 56 83 52:42.4 17:00/M
7 Scott Wall 491 58 89 53:59.2 17:25/M
8 Mike Stone Fort Wayne IN 479 57 106 56:05.3 18:05/M
9 Thomas Sherman 456 52 109 56:17.3 18:09/M
10 David Dodson Muncie IN 512 55 142 1:00:38.8 19:34/M
11 Mike Saxman 442 57 145 1:01:25.7 19:49/M
12 Mark Braun 322 57 146 1:01:27.4 19:49/M
13 Dan Aponte 305 56 155 1:02:14.5 20:05/M
14 Kevin Anell Kokomo IN 534 58 157 1:03:06.8 20:21/M
Top

Male 60 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 mike paholski 433 61 132 1:00:02.9 19:22/M
2 Joey Dapsys 352 67 165 1:04:34.2 20:50/M
3 James TRUE 506 62 166 1:04:34.7 20:50/M